Lokal kartläggning och målgruppsanalys 2023

Artikel skriven av Förbundschef Sophia Dahlgren

Bild av rawpixel.com från Freepik

Nationellt benämns Samordningsförbundets målgrupp uppgå till 5% av den arbetsföra befolkningen.

I statistik från Kolada framgår att strax under 60% (157 813 personerna) av befolkningen i Roslagen är i arbetsför ålder. Statistiken visar även att 7,5 % (11 836 helårsekvivalensen) uppbär någon form av offentligt stöd.

Av dessa kan vi se att:


  • 1000 personer uppbär ekonomiskt bistånd. Varav 50% pga. arbetslöshet och att 20% (200 personer) är mycket långvarigt bistånd.
  • 4000 personer med sjukpenning samt 762 personer med aktivitetsersättning. Varav grovt uppskattat ca 50% (2300 personer) har långvarigt stöd.
  • 227 personer med etableringsersättning (nyanlända). Gruppen minskar generellt. Denna grupp deltar initialt i etableringsprogrammet. Som vid avslut kan övergår till ex ekonomiskt bistånd.

Sedan tillkommer det offentligt stöd som boendestöd, tillfälligt boendestöd och så vidare, som inte direkt är en målgrupp för förbundet. Noterbart är att den större delen av de som uppbär offentligt stöd får det genom Försäkringskassan.

Att lägga till är målgruppen som inte uppbär offentligt stöd, exempelvis unga som varken arbetar eller studerar (UVAS) som enligt kolada (senaste statistiken från 2020) är 6,3% av befolkningen i åldern 17- 24 år (1467 av 23 286). Grovt uppskattat kan upp till 50% (730 personer) behöva förbundets stöd.

Potentiell målgrupp för Lumena Roslagen


Förbundschef bedömer att det som minst finns strax över 3000 personer som är potentiell målgrupp för vårt operativa individprojekt Lumena. Ett projekt som ska nå minst 300 personer fram till och med december 2025. Psykisk ohälsa bedöms också vara vanligt hos målgruppen.

Läs mer


Är du intresserad av att ta del av kartläggningen?

Kontakta kansliet