Snart dags för Final i MIA projektet

Bild av: 3D Animation Production Company från Pixabay

Det börjar närma sig. Efter sammanlagt fem år går nu MIA snart i mål. Nu när vi är inne på upploppet är det dags att blicka tillbaka och dela med oss av våra erfarenheter. Och vi har mycket att berätta!

Under flera år har MIA (mobilisering inför arbete) varit ett av Sveriges största socialfondsprojekt. De första tre åren som ett utforskande, utvecklande projekt, de senaste två i implementeringsfasen MIA Vidare.

Rätt stöd där det behövs som mest

Över 3500 personer i Stockholms län har fått stöd till ett mer meningsfullt liv, där tryggare ramar och egenmakt har fört dem närmare arbete. Många har fått sin första lön, några har delat ut den första veckopengen till sina barn. Andra har hittat sin plats på arbetsmarknaden, eller funnit glädje i att studera.

Med rätt stöd har deras kontakter med myndigheterna blivit enklare, mer effektiva och det har gett resultat för de allra flesta som varit inskrivna i MIA.

Vi har gjort skillnad genom samarbete

Åtta samordningsförbund har tillsammans gjort skillnad genom att arbeta för ett jämlikt, inkluderande och respektfullt bemötande som en del av metodarbetet. Våra medarbetare har ökat sin kompetens och styrgrupper på många nivåer har utvecklat samverkan.

Under hösten kommer vi berätta om våra erfarenheter


Dialog och konferens den 29 september

Förmiddagen


Parternas tjänstemän och projektets medarbetare är inbjudna till en lokal dialog centralt i Täby.

Eftermiddagen


På eftermiddagen genomförs en regional avslutningskonferens centralt i Stockholm.

Digitala seminarium

Den 27/10, 24/11 och 15/12, mellan Kl. 9-10


Under tre digitala spridningsseminarier kommer MIA regionalt berätta om projektets framgångsfaktorer.

Om hur människor tar plats på arbetsmarknaden med hjälp av deltagarinflytande, samverkan och aktivt arbete med jämställdhet, icke-diskriminering och tillgänglighet. Men även om vad som mer behöver göras för att ta itu med de utmaningar som fortsatt finns i välfärds-Sverige.

Seminarierna kommer att ske på Teams.

Se den senaste informationen i vår kalender!


Läs mer


Snart går MIA i mål efter sammanlagt fem år

Läs mer om våra modiga arbetsgivare i artikeln från MIA Vidare.

Vad händer efter MIA?

Läs mer om våra planer för det kommande projektet med start 2023.